Úvodní stránka >> Poradna

Poradna

Služba PORADNA umožňuje zdarma získat jednoduchou informativní poradu, pokud jde o

  • veřejné dražby (dobrovolná, nedobrovolná dražba)
  • základní dražební pojmy
  • soudní výkon rozhodnutí
  • exekuce
  • veřejné zakázky a
  • výběrová řízení.

Informativní porady jsou poskytovány elektronickou formou ZDARMA. Usnadňují orientaci ve výše uvedené problematice, avšak nenahrazují rozbory složitějších otázek a poskytování právních služeb v konkrétní věci.

Pokud jste nenašli odpověď na svou otázku a domníváte se, že by se zde měla vyskytovat, zkuste nám otázku položit:

Dotaz:
E-mail:
Ověření:
Poradna na serveru e-aukce.com  
Zpracováno 02.11.2015
Otázka:Dobrý den, uzavřela jsem jako zástavní věřitel smlouvu o zástavě. Z této smlouvy mohu zastavenou nemovitost prodat ve veřejné dražbě. Jak zařídím/vyhlásím tuto veřejnou dražbu, kolik to stojí a jaké jsou podmínky? Děkuji.
Odpověď:Dobrý den,

musíte kontaktovat dražebníka, který je oprávněn provozovat veřejné dražby (jde o koncesovanou živnost). Seznam dražebníků naleznete např. na www.komoradrazebniku.eu.

Dobrovolnou dražbu lze provést pouze na základě písemné smlouvy o provedení dražby, kterou navrhovatel uzavře s dražebníkem. Smlouva musí obsahovat náležitosti stanovené zákonem o veřejných dražbách, jinak je neplatná. Jednou z těchto povinných náležitostí je i výše odměny dražebníka nebo způsob jejího určení, popř. ujednání o tom, že dražba bude provedena bezúplatně. Běžně tato odměna bývá sjednávána ve výši kolem 5 % z částky dosažené vydražením.

S pozdravem

server E-AUKCE.com
Zpracováno 16.10.2015
Otázka:Dobrý den, chci se zeptat, jak dlouho mi může banka blokovat účet, když mi na něj přišla exekuce. Domluvili jsme se na splátkovém kalendáři, ale ani tak mi ho 6 měsíců neodblokují, tudíž jsem zůstala bez příjmu.
Odpověď:Dobrý den,
tzv. „blokace“ bohužel vždy trvá do vymožené celkové výše pohledávky, avšak vztahuje se pouze na prostředky, které se na něm v době zablokování účtu aktuálně nacházely, popř. na ty, které na něj přijdou v době do 6 měsíců ode dne, kdy bance bylo doručeno vyrozumění, že usnesení o nařízení exekuce nabylo právní moci.

Máte právo však do banky zajít a podle § 304b občanského soudního řádu požádat o to, aby Vám banka z blokovaných prostředků vyplatila dvojnásobek částky životního minima, tj. 6800 Kč. Toto můžete učinit pouze jednou.

S pozdravem
server E-AUKCE.com
Zpracováno 07.10.2015
Otázka:Dobrý den,
na nemovitost mého známého se připravuje elektr. dražba. Co bude následovat po vyhodnocení a ukončení dražby? A co to bude znamenat pro mého známého, jak se postupuje dále- bude můj známý informován písemně, bude mít čas se vystěhovat nebo jaké kroky budou následovat?
Děkuji za informaci.
Odpověď:Dobrý den,

po ukončení exekuční dražby musí být dlužníkovi(vlastníkovi) doručeno usnesení o příklepu, proti kterému má právo podat odvolání.

Jakmile usnesení nabyde právní moci, je povinen dlužník nemovitost vyklidit do 15 dnů od doplacení nejvyššího podání.

S pozdravem

server E-AUKCE.com
Zpracováno 05.08.2015
Otázka:9/2013 jsem koupil v dražbě byt vlastníke dle KN od 10/2013, v bytovém domě je SVJ a správce nemovitosti. Nyní (po roce a půl) je stále vyžadován doplatek za původním vlastníkem na zálohách správy nemovitosti cca 150000,- po mé osobě, já po celou dobu vlastnictví poctivě platím. Podle mého názoru je dluch za původním vlastníke nikoliv za bytem. Jak se bránít. Děkuji
Odpověď:Dobrý den,

vydražením bytu v žádném případě na nového vlastníka nepřecházejí dluhy původního majitele. Vy žádný nedoplatek tedy nemáte. V tomto směru doporučuji napsat dopis osobě, která po Vás doplatek vyžaduje.

Případné další obtěžování protiprávními výzvami může být hodnoceno jako přestupek proti občanskému soužití.

S pozdravem

server E-AUKCE.com
Zpracováno 02.07.2015
Otázka:Dobrý den. Chtěl bych se zeptat,jak je to v věcným břemenem u nemovitosti prodávané v dražbě. Mám zajem jít do dražby,ale u té nemovitosti je věcné břemeno užívání a předkupní právo. Budou tyto břemena vymazána z K.N pokud bych tu nemovitost získal příklepem?????? Děkuji za Info. Josef (crazyjose@seznam.cz)
Odpověď:Dobrý den,

záleží na tom, o jako dražbu jde a co se draží (resp. zejména, zda jde o objekt, ve kterém se bydlí).

V případě, že jde o exekutorskou dražbu prováděnou podle exekučního řádu a občanského soudního řádu, pak zaniká věcné břemeno s výjimkou věcného břemene bydlení a zaniká smluvní předkupní právo (ne zákonné předkupní právo).

V případě, že jde o dražbu prováděnou podle zákona o veřejných dražbách, pak věcná břemena zůstávají zachována, zaniká pouze smluvní předkupní právo (ne zákonné předkupní právo).

S pozdravem

server E-AUKCE.com
První 1 2 3 4 5  ... Další 
NeutriCS, a. s.
!!! Dražba rodinného domu Praha Šeberov !!!
nejnižší podání: 28 500 000 Kč
Exekutorský úřad Praha 2, JUDr. Jan Fendrych